Szkolne Koło Edukacji Regionalnej

,,Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń'' 2015/2016

 

Znalezione obrazy dla zapytania clip art bezpieczna szkoła bezpieczny uczeń

 

Zadanie 1.

Przeprowadzenie, we wszystkich klasach szkoły, debaty uczniowskiej nt. Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel.

W okresie od września 2015 r. do kwietnia 2016 r. roku przeprowadzone zostały we wszystkich klasach szkoły debaty uczniowskie nt. Państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel z testem sprawdzającym dla uczniów wg układu opracowanego przez nauczycieli –wychowawców klas III-VI.

W celu dokładnego i ciekawego przedstawienia tematyki wykorzystano konspekt opracowany przez organizatora konkursu, prezentację multimedialną oraz materiały przygotowane przez nauczycieli. Uczniowie w sposób bardzo aktywny uczestniczyli w zajęciach. Zostały omówione pojęcia: społeczeństwo, naród, państwo, obywatel, jego prawa i obowiązki. Uczniowie klas IV-VI definiowali pojęcia z zakresu edukacji obywatelskiej: państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel. Uczniowie odnajdywali i gromadzili informacje na podstawie fragmentu tekstu oraz sprawnie posługiwali się Słownikiem języka polskiego. Zgodnie pracowali w grupie. Starali się wyciągać wnioski na podstawie zebranych informacji. Najbardziej uczniom podobało się czytanie fragmentów Konstytucji RP i praca na arkuszach szarego papieru.

 

Podczas zajęć zastosowano metodę dyskusji o prawach i obowiązkach obywateli. Forma debaty okazała się bardzo ciekawa i atrakcyjna. Uczniowie bardzo chętnie wyrażali swoją opinię i polemizowali ze zdaniem kolegów.

 


najmłodsi uczniowie szkoły zostali poinformowani o zagadnieniu.

Wyjaśniono im pojęcia z zakresu edukacji obywatelskiej i przedstawiono prezentację multimedialną dostosowaną do młodszych uczniów.

 

Uczniowie dowiedzieli się, kto sprawuje najwyższą władzę w państwie, kto zasiada w Sejmie, w jakim celu powstają ustawy. Uczniowie chętnie wypowiadali się na zadane pytania, wskazywali elementy społeczeństwa, narodu, państwa. Znają najważniejsze osoby w państwie, mieście i gminie. Podczas zajęć przybliżono i utrwalono polskie symbole narodowe. Uczniowie wykonali piękne godła naszego kraju.

W celu przybliżenia uczniom naszej szkoły tematyki edukacji obywatelskiej działa w szkole Koło Edukacji Regionalnej, gdzie co tydzień uczniowie pracują nad podobnymi zagadnieniami. Zajęcia Szkolnego Koła Edukacji Regionalnej rozbudziły zainteresowania dzieci związane z poznawaniem swojego lokalnego środowiska, ukształtowały u dzieci poczucie przynależności do środowiska, w którym wzrastają, zachęciły uczniów do czynnego poznawania historii swojej okolicy.

Częścią realizacji programu stał się Dzień Patrona Szkoły – Tadeusza Kościuszki. Odbył się apel poświęcony patronowi – przygotowany przez uczniów klasy II b, II c i I e dla wszystkich uczniów naszej szkoły oraz powstała gazetka szkolna i odbył się konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce. Uroczysty apel podejmował tematykę patriotyzmu państwowego i lokalnego oraz kształcił poczucie przynależności do społeczności uczniowskiej.

W klasach IV -VI odbył się konkurs na projekt znaczka pocztowego poświęconego T. Kościuszce.

Po przeprowadzonych zajęciach uczniowie w prawidłowy sposób określali pojęcia: państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel. Wypowiadali się w oparciu o wiedzę wyniesioną z zajęć.

Efekty zajęć:

  • Rozumienie pojęć z zakresu edukacji obywatelskiej.

  • Kształtowanie postaw patriotycznych.

  • Wyrobienie nawyku poszanowania symboli narodowych.

  • Przeprowadzono test sprawdzający dostosowany do poziomu klas III, IV, V, VI.

Do testu przystąpiło po 3 uczniów z każdej klasy. Uczniowie wykazali się dobrą znajomością tematu. Udzielili 75 % poprawnych odpowiedzi.

 

Zadanie 2.
Przeprowadzenie szkolnego konkursu nt. Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi (nauczyciel-uczeń, dziecko-rodzina, koledzy w miejscu zamieszkania, osiedlu, miejscowości).

 

Do realizacji tego zadania przystąpiliśmy w październiku  2015 r. Przeprowadziliśmy we wszystkich klasach lekcję na temat: Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi według konspektu opracowanego przez organizatora konkursu, prezentację multimedialną oraz materiały przygotowane przez nauczycieli. Uczniowie w sposób bardzo aktywny uczestniczyli w zajęciach. Powstała gazetka szkolna, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.
W klasach młodszych podczas zajęć uczniowie zastanawiali się w grupach od czego zależą dobre relacje międzyludzkie. W wyniku dyskusji, wysunięto wniosek, że przede wszystkim ważne jest, jakim jest każdy człowiek. W dalszej części zajęć uczniowie zastanawiali się, co mogą zmienić w sobie, aby być jeszcze lepszym człowiekiem.
W klasach pierwszych odbyły się warsztaty integracyjne prowadzone przez panią psycholog z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Nowej Rudzie. Podczas tych zajęć uczniowie uczyli się w formie zabawy, jak radzić sobie w grupie rówieśniczej, jak współpracować z rówieśnikami i jak być dobrym kolegą.

W klasach IV – VI wychowawcy rozmawiali na godzinach wychowawczych o prawach i obowiązkach dzieci i dorosłych. Szczególną uwagę zwrócono na sposoby komunikowania się. Uczniowie uświadomili sobie, że zmiany są konieczne i możliwe do realizacji, ale zależne od nas samych, należy rozpocząć od poprawy własnego postępowania.
Został ogłoszony szkolny konkurs plastyczny pod hasłem: „Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi”.   Powstał Regulamin konkursu. Uczniowie chętnie przynosili prace. W konkursie wzięło udział 41 uczniów z klas I-VI. Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych; I-III i IV-VI. W dniu 3 kwietnia rozstrzygnięto konkurs, wyniki zostały ogłoszone , a najlepsze prace wyeksponowano na gazetce. Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni w dniu 25 czerwca na uroczystym apelu podsumowującym osiągnięcia uczniów w całym roku szkolnym.

Częścią realizacji programu stał się projekt profilaktyczno- wychowawczy ,,Obycie ułatwia życie” realizowany od stycznia do kwietnia 2016r.
Celem działań profilaktycznych było propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego, efektywne współdziałanie w zespole i praca w grupie z zachowaniem obowiązujących norm. Zadaniem projektu było wspomaganie pracy wychowawczej szkoły w zakresie przestrzegania norm i zasad kultury osobistej ogólnie przyjętych w rodzinie, szkole i społeczeństwie. Był on adresowany do uczniów i rodziców naszej placówki i przeznaczony do realizacji w ramach lekcji wychowawczych, zajęć edukacyjnych, zajęć pozalekcyjnych, spotkań z rodzicami.
Uczniowie klas I – III wykonali następujące zadania:
Zapoznanie z pojęciem kultury osobistej .
Przygotowanie hasła promującego dobre wychowanie i kulturę bycia na co dzień.
Konkurs plastyczny na plakat pt.: „Obycie ułatwia życie”.
Wybór Damy i Dżentelmena Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie.
Zajęcia warsztatowe.
Wszystkim działaniom towarzyszyły rozmowy i dyskusje na temat postaw i zachowań ludzi wobec siebie. W wyniku realizacji projektu powstały bardzo cenne materiały: ,, Kodeksowe rymowanki dla kolegi, koleżanki”, ,,Kodeks kulturalnego ucznia”, które dowodzą, że zasady kultury na co dzień nie są obce naszym uczniom. Projekt zakończył się wyborem Damy i Dżentelmena klas I – III. Każdy wyróżniony uczeń otrzymał certyfikat i maskotkę.
W bibliotece szkolnej pani bibliotekarka przeprowadziła zajęcia biblioterapii dla klas II i III. Odbyło się czytanie książek z serii ,,Bezpieczne dziecko” wydanych przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Czytano książki E. Zubrzyckiej: ,,Chcę mieć przyjaciela”, ,,Dręczyciel w klasie”, ,,Powiedz komuś”, ,,Słup soli” oraz D. Brett ,,Bajki, które leczą”. Lekcje biblioteczne z elementami biblioterapii wzbogacone były o prezentacje multimedialne.
W klasach I –III prowadzony jest program ,,Rodzice czytają dzieciom”, w którym lekturą są pozycje przybliżające uczniom zasady dobrego wychowania i właściwego postępowania.
W celu polepszenia jakości stosunków między uczniami odbył się ,,Walentynkowy Zawrót Głowy”. Działała poczta walentynkowa, za pomocą której uczniowie przesyłali sobie miłe wiadomości. Powstała gazetka szkolna, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.
 
Częścią realizacji programu stał się ,,Dzień Życzliwości”. W dniu tym uczniowie nosili żółte akcenty w stroju i okazywali sobie szczególną życzliwość. Odbył się haeppening ,,Jestem życzliwy”.

 Powstała gazetka szkolna, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Uczniowie doszli do następujących wniosków:
Lepsze zrozumienie  między nauczycielem a uczniem będzie wtedy, gdy obie strony będą chciały się wysłuchać i porozmawiać.
Nauczyciel  powinien wykazać się chęcią poznania tego, co uczeń ma do powiedzenia.
Uczeń powinien wykazać się chęcią poznania tego, co myśli nauczyciel, jakie ma doświadczenia.
W relacjach rodzinnych dzieci powinny mniej czasu spędzać przed komputerem,  a więcej z rodzicami.
Rodzice powinni mniej czasu spędzać w pracy, a więcej uwagi poświęcać dziecku.
W relacjach między kolegami  należy bardziej tolerancyjne podchodzić do innego punktu widzenia, do ulubionej muzyki czy drużyny piłkarskiej, bo każdy ma prawo do własnego zdania i preferencji.
26 listopada 2015 r. miała miejsce pierwsza edycja Rodzinnego Konkursu Matematycznego ,,Co dwie głowy, to nie jedna’’. Najwyższą ilość punktów w rywalizacji rodzinnej zdobyli:
Julia S. z klasy III c z tatą . Drugie miejsce zajęli: Jakub K. z klasy VI d z tatą.. Trzecie miejsce zajęli Piotr B. z klasy VI a z ciocią .
Konkurs w znaczący sposób wpłynął na zacieśnienie więzi między Rodziną a Szkołą.
 17 grudnia odbył się w naszej szkole Rodzinny Kiermasz Świąteczny.

 

 

Zadanie 3.

Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych etc. nt. Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna itp.

 

Do realizacji tego zadania przystąpiliśmy w październiku 2015 r.

W klasach IV-VI na lekcjach wychowawczych zostały przeprowadzone zajęcia na temat ,,Bezpieczne zachowanie w szkole, w domu, na ulicy”.

W celu dokładnego i ciekawego przedstawienia tematyki wykorzystano konspekt opracowany przez organizatora konkursu, prezentację multimedialną oraz materiały przygotowane przez nauczycieli. Uczniowie w sposób bardzo aktywny uczestniczyli w zajęciach. Zostały podjęte zagadnienia dotyczące

  • umiejętności wskazywania i rozpoznawania niewłaściwych zachowań zagrażających bezpieczeństwu;

  • umiejętności szukania rozwiązań sytuacji trudnych i zagrażających bezpieczeństwu ucznia oraz osób znajdujących się w bliskim otoczeniu;

  • znajomości telefonów alarmowych.

 

Metoda metaplanu umożliwiła swobodne wypowiedzi uczniów, ich dużą aktywność, zaangażowanie i kreatywność.


 

 

 

W wyniku przeprowadzonych zajęć uczniowie ustalili, że bezpieczeństwo w domu, w szkole i na ulicy zależy w dużym stopniu od nich samych. Doszli do wniosku, że ich zachowanie ma wpływ na bezpieczeństwo innych osób. Jednocześnie ustalili, że w sytuacji zagrożenia mogą skorzystać z pomocy innych osób i instytucji.

W wyniku przeprowadzonych zajęć powstała gazetka szkolna informująca o tym, jak zachować bezpieczeństwo w domu, szkole i na ulicy.


 

W ramach działań w zakresie bezpieczeństwa został wdrożony program edukacyjny dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej poświęcony bezpieczeństwu dzieci w Internecie ,, 3...2...1...Internet!” w ramach kampanii ,,Dziecko w Sieci”.

 

W drugim etapie realizowania zadania zostały zorganizowane spotkania z przedstawicielami Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego.

 

W ramach działań z zakresu profilaktyki zdrowotnej i programu ,,Bezpieczne dzieciństwo” wrzesień upłynął pod hasłem ,,Jestem bezpiecznym użytkownikiem drogi”. Odbyły się spotkania funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Nowej Rudzie ze wszystkimi uczniami klas I - VI.

Rozmawiano na temat bezpieczeństwa: na podwórku, w domu i w szkole. Swoje pogadanki z najmłodszymi policjanci wzbogacali ciekawymi opowieściami, przedstawili wiele barwnych ilustracji oraz maskotką Komisarza Lwa.

 

 

Po tych spotkaniach dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o swoje bezpieczeństwo i jakich sytuacji należy unikać, aby zawsze być bezpiecznym.

 

 

Uczniowie klas I-III wzięli aktywny udział w konkursie plastycznym,,Jestem bezpiecznym użytkownikiem drogi”. Prace plastyczne zostały ocenione i nagrodzone.

 

 

Ponadto klasy II w drugim tygodniu września rozmawiały z nauczycielami na temat bezpieczeństwa. Odgrywały scenki rodzajowe i wykonywały prace plastyczne.

Każde dziecko już wie, jak należy się zachować w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu. Zna numery alarmowe i wie, jak w razie potrzeby powiadomić odpowiednie służby.

 

Odbyły się również spotkania uczniów klas I – III z przedstawicielami

Straży Miejskiej, którzy omówili zadania w zakresie ochrony bezpieczeństwa obywateli.

Zaakcentowali temat bezpiecznego zachowania w szkole, domu, na ulicy. Wskazali na różne źródła zagrożeń i sposoby reagowania na nie. Odpowiadali na pytania uczniów, które dotyczyły przede wszystkim uprawnień przedstawicieli Straży Miejskiej, sposobów ochrony imprez publicznych organizowanych na terenie miasta.

 

W ramach tego zadania odbyło się spotkanie z lekarzem, który pokazał uczniom sposoby ratowania zdrowia i życia.W ramach działań w zakresie bezpieczeństwa odbył się w naszej szkole próbny alarm przeciwpożarowy z udziałem przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, którzy monitorowali i pomagali w przebiegu sprawnej ewakuacji.

 

W ramach działań w zakresie bezpieczeństwa  uczniowie naszej szkoły przystąpili do programu edukacyjnego KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA. Program ten służy poprawie bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Przygotowywany jest przez firmę Maspex oraz markę Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i nauczycielami. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Treść programu obejmuje następującą tematykę   

 

  • Bezpieczeństwo na drodze

  • Bezpieczeństwo w szkole

  • Bezpieczeństwo w domu

  • Bezpieczny odpoczynek

Programem objęte zostały klasy pierwsze w naszej szkole. Po przeprowadzeniu zajęć, a także udziale w Wielkim Teście Bezpieczeństwa szkoła nabyła prawo do posługiwania się Certyfikatem „Klubu Bezpiecznego Puchatka”. Pierwszoklasiści doskonale opanowali podstawowe zasady bezpieczeństwa:

- potrafią prawidłowo rozpoznawać przedmioty niebezpieczne, których używać mogą tylko pod nadzorem dorosłych, np. żelazko, nóż;

- wiedzą, jak bezpiecznie bawić się w szkole i na podwórku;

- znają numery alarmowe i wiedzą, jak reagować w sytuacji zagrożenia.


 

 

 

Efektem przeprowadzonych spotkań jest wiedza uczniów na temat Kodeksu Karnego, tego, że gwarantuje on prawnie każdemu człowiekowi prawo do obrony siebie samego, swoich bliskich, osób trzecich oraz własnego mienia. Uczniowie dowiedzieli się, że ofiara zamachu ma prawo się bronić bez względu na to czy działanie sprawcy jest umyślne, czy nieumyślne.

Efektem zajęć jest utrwalenie i powtórzenie numerów telefonów alarmowych i Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

Efektem zajęć jest utrwalenie i powtórzenie zasady bezpiecznego poruszania się na drodze.

 

W ramach realizacji zadania ,,Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielania pomocy, obrona konieczna’’. Uczniowie naszej szkoły przystąpili do XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Dla Dzieci i Młodzieży pod hasłem ,,W trosce o nasze bezpieczeństwo”. Tegoroczna edycja dotyczy kształtowania właściwych zachowań oraz prawidłowych postaw uczniów  w domu, na ulicy, w szkole, na wycieczce, podczas nauki, zabawy. Konkurs ma na celu zainteresowanie dzieci problemem, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także ukazanie strażaków -ratowników w szerokim spektrum działań ratowniczo- gaśniczych.

 

 

Zadanie 4.
 

Przeprowadzenie pogadanek we wszystkich klasach na temat: Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne. Zalecane podjęcie tematu relacji „chłopcy-dziewczęta” – język, kultura osobista etc. „Czy uczniowie klną i dlaczego …”

W okresie od września 2015 r. do kwietnia 2016 r. roku przeprowadzone zostały we wszystkich klasach szkoły podczas lekcji wychowawczych i spotkań z kuratorem sadowym i pedagogiem szkolnym pogadanki na temat: ,,Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej  a zwyczaje szkolne”. Uczniowie klas starszych tematykę nietykalności cielesnej mają omawianą w ramach godzin do dyspozycji wychowawcy zarówno w klasie IV, V jak i VI. Tak więc uczeń klasy VI z powyższą tematyka spotyka się systematycznie przez 3 lata.
W celu dokładnego i ciekawego przedstawienia tematyki wykorzystano konspekt opracowany przez organizatora konkursu oraz materiały przygotowane przez nauczycieli. Uczniowie w sposób bardzo aktywny uczestniczyli w zajęciach.

Nauczyciele uczący w klasach I – III zwracali szczególną uwagę na kulturę osobistą, kulturę słowa i nietykalność cielesną.

W klasach IV- VI zwracano szczególną uwagę na poznanie podstawowych praw związanych z ochroną dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej oraz poznanie dokumentów zawierających informujące na ten temat.

Została przeprowadzona przez panią kurator sądową -panią M. Huzar pogadanka dla uczniów klas VI i V. Przygotowała ona dla uczniów prezentację multimedialną oraz wykorzystała przy tym przykładowy konspekt przygotowany przez organizatorów konkursu. Uczniowie dowiedzieli się, że naruszenie nietykalności cielesnej należy do przestępstw. Uczniowie sami dawali przykłady nietykalności cielesnej. Jednocześnie z rozmowy wynikało, że na terenie naszej szkoły nikt z taką formą agresji się nie spotkał.

Podjęto również problem wulgaryzmów. Dzieci powiedziały, że słyszą takie brzydkie słowa w wykonaniu dorosłych, starszych kolegów, ale sami ich nie używają. Została zwrócona uwaga na relacje między chłopcami a dziewczętami. Uczniowie zostali też uświadomieni, jakie konsekwencje prawne łączą się z nieprzestrzeganiem powyższych zasad. W wyniku przeprowadzonych działań uczniowie potrafią podać przykłady naruszenia dóbr osobistych i nietykalności cielesnej, a jednocześnie rozpoznają przykłady łamania prawa z życia szkolnego. Udowodnili to wykonując plakaty.

Uczniowie dowiedzieli się, czym są dobra osobiste człowieka oraz nietykalność cielesna, rozpoznawali sytuacje i zachowania naruszające godność i dobra osobiste. Podawali przykłady, wcielali się w określone role, wskazywali sytuacje z życia szkoły i zaobserwowane poza szkołą.
Zajęcia uświadomiły uczniom, że:
a) Niszczenie cudzego mienia, molestowanie, groźby, przemoc fizyczna są
karalne. Stanowią naruszenie godności i dóbr osobistych zgodnie z art. 23 Kodeksu cywilnego.
b)Nagrywanie, robienie zdjęć osoby bez wyrażenia przez nią zgody jest karalne. Wizerunek osoby również jest jej dobrem osobistym, a bezprawne jego rozpowszechnianie godzi w godność osobistą . Art. 23 Kodeksu cywilnego.
c)Przeklinanie w miejscu publicznym jest karalne. Art. 141 Kodeksu wykroczeń: Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek, albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.
d) Nauczyciel reprezentuje władzę i jest zobowiązany do poszanowania godności ucznia. Regulują to również dokumenty szkolne: Statut, Karta Praw Ucznia.

W czasie przeprowadzonych zajęć młodsi uczniowie układali wierszyki i rymowanki o grzeczności. Odgrywali scenki, w których główną rolę pełniły słowa „proszę, dziękuję i przepraszam”. W formie zabawy utrwalali używanie zwrotów grzecznościowych i miłego odnoszenia się do innych.

Drugim z zaplanowanych działań realizowanych w ramach omawianego
zagadnienia było przygotowanie i przeprowadzenie  ankiety na temat zachowania.„Czy uczniowie klną i dlaczego …”  
Wynika z niej, że:
1.Uczniowie nie używają brzydkich słów.
2.Najczęściej słyszą je w telewizji lub w domu, rzadziej wśród kolegów.

Na zakończenie zaapelowano do wszystkich uczniów naszej szkoły, aby zwracali uwagę na sposób odnoszenia się do siebie .

Wnioski:

W wyniku przeprowadzonych zajęć uczeń potrafi:
wcielić się w określone role;
 rozpoznawać sytuacje i zachowania naruszające godność i dobra osobiste człowieka oraz podawać ich przykłady;
uczeń rozumie, w jakich sytuacjach zostają naruszone jego godność i dobra osobiste, cielesne.

 

Zadanie 5.
 

Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów na temat Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić?
 

W okresie od września 2015 r. do kwietnia 2016 r. roku przeprowadzone zostały we wszystkich klasach IV -V podczas lekcji wychowawczych  zajęcia w formie konserwatoriów na temat ,,Tytoń, narkotyki, dopalacze – jak się przed tym bronić?”.
W celu dokładnego i ciekawego przedstawienia tematyki wykorzystano konspekt opracowany przez organizatora konkursu oraz materiały przygotowane przez nauczycieli. Uczniowie w sposób bardzo aktywny uczestniczyli w zajęciach.
 
W klasach VI konserwatorium przeprowadziła pani pedagog szkolna.

Podczas zajęć  ważne było, aby uczniowie poznali podstawowe informacje związane z profilaktyką uzależnień oraz, aby rozumieli potrzebę walki z uzależnieniem.

W wyniku przeprowadzonych zajęć uczniowie
- poznali zagrożenia społeczne i osobiste płynące z używania tytoniu, narkotyków, dopalaczy;
- potrafili  uzasadnić potrzebę walki z używaniem i dostępem do środków psychoaktywnych, tytoniu itp.;
- potrafili zabierać głos w dyskusji i zająć stanowisko w określonej sprawie;
- potrafili podać odpowiednie argumenty „za i/lub przeciw”.

W ramach projektu odbyły się zajęcia profilaktyczno - wychowawcze dla uczniów klas IV-VI, w ramach których odbyły się prelekcje.

Celem głównym zajęć było wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych i eliminacja złych, znajomość zdrowych i niezdrowych produktów żywnościowych, uświadomienie negatywnych konsekwencji złego odżywiania.

 Przekazanie wiedzy o negatywnych skutkach używek (narkotyki, nikotyna, alkohol, dopalacze, napoje energetyzujące) oraz o sposobach obrony przed ich zażywaniem.

 Podsumowaniem programu były obchody ,,Światowego Dnia bez Tytoniu” oraz zorganizowanie konkursu na  plakat antynikotynowy ,, Nie pal przy mnie, proszę”, w którym wzięli uczniowie klas I– VI.
Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a ich prace zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie.
Na zebraniach rodzicielskich we wszystkich klasach odbyły się odczyty referatu dotyczącego uzależnień od papierosów, alkoholu, telefonu, Internetu.
Rodzice szóstoklasistów otrzymali przygotowane przez pedagoga szkolnego ulotki dotyczące szkodliwości dopalaczy..

Wynikiem wszystkich działań jest wiedza uczniów na temat szkodliwości nałogów. Uczniowie naszej szkoły: znają zagrożenie społeczne i osobiste płynące z używania tytoniu, narkotyków, dopalaczy, alkoholu, wiedzą, jak należy zachować się gdy ktoś chce nas poczęstować używką, potrafią być asertywnym,wiedzą, że zawsze trzeba informować dorosłych o zaistniałym zagrożeniu.
Uczniowie wypełnili ankietę badającą styczność dzieci ze środkami uzależniającymi.
Analiza ankiety wskazała, że  uczniowie  wiedzą jak działają  środki odurzające, uzależniające. Znają nazwy niektórych środków uzależniających: papierosy, alkohol. Widzieli niektóre z nich. Nie próbowali ich.

Zadanie 6.
Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów nt. Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciśnięciem do „paczki”.

W okresie od września 2015 r. do kwietnia 2016 r. roku przeprowadzone zostały   w klasach  III-V  konwersatoria nt.  Kibole, blokersi, grupy podwórkowe – co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciągnięciem do „paczki”. Prelekcje poprowadziła pedagog szkolna  i wychowawcy klas podczas godzin wychowawczych. Konwersatorium  dla klas VI połączone z prezentacją multimedialną przeprowadził nauczyciel  w-f -p. Adam Choragwicki
W celu dokładnego i ciekawego przedstawienia tematyki wykorzystano konspekt opracowany przez organizatora konkursu, prezentację multimedialną oraz materiały przygotowane przez nauczycieli. Uczniowie w sposób bardzo aktywny uczestniczyli w zajęciach.

 

 

Podczas zajęć uczniowie przygotowali i zaprezentowali charakterystykę wybranych grup podwórkowych: kiboli, blokersów, dresiarzy. W wyniku zawiązanej dyskusji uczniowie nauczyli się rozpoznawać zagrożenia płynące z kontaktów z grupą podwórkową oraz dowiedzieli się, gdzie szukać pomocy w przypadku zaistniałego zagrożenia.

Po przeprowadzeniu zajęć potrafili określić zagrożenia płynące z kontaktu z grupą podwórkową:

zachowania agresywne;

narkotyki, alkohol, tytoń;

wywieranie nacisku, prowokowanie;

wywieranie presji w przypadku rezygnacji z kontaktów z grupą, poniżanie, oddziaływanie na psychikę;

zaczepki słowne, bójki.

Po przeprowadzeniu zajęć potrafili podać, jak bronić się przed wciągnięciem do paczki. Wiedzieli, że potrzebna jest:

świadomość zagrożenia;

asertywność;

wsparcie rodziny (to rodzina ma dać poczucie wartości i bezpieczeństwa, nie grupa podwórkowa, jeśli dziecko ma zaspokojone potrzeby emocjonalne związane z wiarą w siebie, nie szuka ich wchodząc w niebezpieczne relacje);

przyjaciele;

pedagog, wychowawca, nauczyciele ;

policja;

ośrodki parafialne;

ośrodki kulturalne.

W klasach V konwersatorium poprowadziła psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Rudzie wraz z nauczycielami wychowania fizycznego.

Biblioteka włączyła się do projektu „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń” poprzez lekcje biblioteczne, przeprowadzone w klasach I –III z wykorzystaniem elementów biblioterapii. Elementy przemocy, agresji i sposób radzenia sobie z nimi wśród uczniów zostały przedstawione w książkach z serii „ Bezpieczne dziecko” , wydanych przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Wykorzystane tytuły to : „Słup soli” Elżbiety Zubrzyckiej oraz „Śmierdzący ser” Catherine DePino. I te dwie książki stanowiły bazę do realizacji projektu.

Telewizja, prasa i radio coraz częściej donoszą o przestępstwach i rozbojach dokonywanych przez młodzież, a nawet dzieci. Niepokojący jest fakt, że wiek przestępców z każdym rokiem obniża się. My nauczyciele i wychowawcy powinniśmy pamiętać, iż nasi wychowankowie mogą być zarówno sprawcami agresji jak też jej ofiarami. Bardzo ważnym zadaniem jest nauczyć dzieci rozpoznawania zachowań agresywnych, nauczyć ich mówienia o agresji swoim bliskim, a wreszcie wyposażyć w podstawowe umiejętności zachowania się w obliczu tego zjawiska.

Celem lekcji bibliotecznych było kształtowanie umiejętności dostrzegania zachowań agresywnych oraz umiejętności radzenia sobie z agresją innych. Metody wykorzystane podczas zajęć to : burza mózgów, odgrywanie ról, scenki dramowe, dyskusje na forum grupy, twórczość plastyczna dzieci. Wykorzystano też prezentację multimedialną w programie Power Point.

W omawianych publikacjach ukazana została przemoc z dwóch perspektyw: ofiary dręczenia i biernych obserwatorów. "Słup soli" uświadamia dzieciom, że ich milczenie i bierna postawa wspiera szkolnych dręczycieli i zachęca do działania. Co może zrobić pojedyncze dziecko, aby się temu przeciwstawić? Na pewno nie milczeć. O sposobach radzenia sobie ze szkolnymi dręczycielami oraz asertywności odbyla się rozmowa z dziećmi. Uczniowie wykonali w parach scenki dramowe. Jedno dziecko wcieliło się w Guza – szkolnego dręczyciela, drugie starało się mu przeciwstawić. Układały też rozsypanki zdaniowe – rady dla podzkodowanych uczniów. Uczniowie lepili z plasteliny występujące w utworach postacie. Próbowali też wymyśleć własne zakończenie przedstawionych historii.

Na zakończenie zajęć dzieci obejrzały prezentację multimedialną dotyczącą omawianego tematu, co było doskonałym podsumowaniem zajęć.

Zadanie 7:

Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność.

 

Jednym z działań podjętych w celu realizacji tematu ,,Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność” została zrealizowana w naszej szkole ogólnopolska akcja ,,Marzycielska poczta''. Uczniowie naszej szkoły wysyłali tradycyjne listy i kartki do ciężko chorych dzieci.

Listy pisali uczniowie wszystkich klas. Dzieci zapoznały się z profilami chorych dzieci umieszczonymi na portalu Marzycielska Poczta, poznały ich zainteresowania i ulubione zajęcia. Następnie, pracując w grupach, przygotowali pozdrowienia. Niektórzy  postanowili dołączyć do przesyłek  upominki, by sprawić małym kolegom jeszcze więcej przyjemności. Listy zostały napisane i zaadresowane i wrzucone je do skrzynki. Uczniowie naszej szkoły czekają, by listy i kartki przyniosły odrobinę radości adresatom.

Kolejnym działaniem podjętym w celu realizacji tematu ,,Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność”jest aktywność szkoły w ramach międzynarodowego programu realizowanego wyłącznie przez hospicja ,, Pola Nadziei”.

 

 

 

 

Uczniowie wszystkich klas naszej szkoły zasadzili cebulki żonkili. Kiedy zakwitną wiosną będą rozdawane w ulicznych kwestach. Uczniowie naszej szkoły propagują niesienie bezinteresownej pomocy przypominając o chorych i cierpiących.

 

 

 

 

Uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele biorą czynny udział w zbiórce plastikowych nakrętek, przez co pozyskujemy pieniądze na rzecz hospicjów.

 

 

W okresie od września 2015 r. do kwietnia 2016 r. roku przeprowadzone zostały we wszystkich klasach szkoły podczas lekcji wychowawczych i zajęć z dziećmi pogadanki na temat: ,,Mój przyjaciel jest inwalidą– jak kształtować podstawy akceptujące niepełnosprawność”.

W celu dokładnego i ciekawego przedstawienia tematyki wykorzystano konspekt opracowany przez organizatora konkursu oraz materiały przygotowane przez nauczycieli. Uczniowie w sposób bardzo aktywny uczestniczyli w zajęciach.

 

Podczas zajęć uczniowie poznali definicję niepełnosprawności, rodzaje niepełnosprawności . Ważnym elementem zajęć było zrozumienie przez młodzież, jakie znaczenie ma nazewnictwo w kwestiach niepełnosprawności.

Uczniowie doszli do wniosku, że niektóre stwierdzenia nie są miłe, a wręcz mogą być obraźliwe. Zapamiętają, że osoby z różnego rodzaju trudnościami zwykle wolą, gdy mówi się o nich, że są osobami niepełnosprawnymi. Nauczyli się, że stwierdzenie ,, niepełnosprawny” nie uwłacza godności ,a osoby niepełnosprawne pod wieloma względami mogą i chcą być traktowane tak, jak ich pełnosprawni koledzy.

Ciekawym fragmentem zajęć była dyskusja o tym, że każdy z nas ma różnego rodzaju trudności, które w jakiś sposób zaburzają nasze funkcjonowanie, podobnie jak u osób niepełnosprawnych.

W czasie zajęć uczniowie zostali zapoznani z adresami portali, gdzie mogą poczytaćo różnego rodzaju niepełnosprawnościach,

 

 W ramach realizacji  zadania ,, Mój przyjaciel jest inwalidą – jak kształtować postawy akceptujące niepełnosprawność” uczniowie naszej szkoły wzięli udział we  „Wrocławskim Biegu Sponsorowanym”.

Idea biegu sponsorowanego jest piękna i prosta. Dzieci i młodzież startujące we współzawodnictwie szukają sponsorów, którzy zapłacą 5 zł za jedno okrążenie (459 m) pokonane przez dziecko. Szybkość nie ma znaczenia - można biec, truchtać, iść - ważne jest dedykowanie swojego czasu i wysiłku innym. Młodzi uczą się przedsiębiorczości, przełamują swoje ograniczenia, planują, jak dotrzeć do sponsorów, kogo poprosić o wsparcie. Uczniowie ofiarowują swój czas i witalność, a sponsorzy wpływy finansowe, które trafią do Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci i zostaną przeznaczone na rehabilitację dla podopiecznych. Cała akcja ma wymiar nie tylko finansowy, ale także ideowy i edukacyjny.

 Uczniowie naszej szkoły biegli wraz z przedszkolakami, uczniami podstawówek i gimnazjów, liceów i techników oraz dorosłymi. Pomaganiem naznaczyli pierwszy Dzień Wiosny Cały dochód z biegania został przeznaczony przez Hospicjum  na zakup materiałów medycznych dla chorych dzieci - opatrunki, rurki tracheostomijne, strzykawki i wiele innych potrzebnych na bieżąco rzeczy. Miesięcznie na takie potrzeby  Hospicjum  wydaje średnio 11 000 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 8

Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa”, gdzie szukać pomocy?

11marca i 18 marca 2016 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniach z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Rudzie. Spotkania odbyły się w siedzibie MOPS w Nowej Rudzie – Słupcu. Pracownice przygotowały i przedstawiły prezentację na temat „Nie jesteś sam” i przybliżyły uczniom pracę MOPS.

Prezentacja i rozmowa podejmowały następujące tematy:


 

 


 

1.Czym zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej? 2.Na jaki rodzaj pomocy mogą liczyć dorośli mieszkańcy? 3.Na jaki rodzaj pomocy mogą liczyć dzieci? 4.W jaki sposób zwracać się o pomoc do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej? 5. Pojęcie biedy, osamotnienia, eurosieroctwa. 6. Problem odpowiedzialności za drugiego człowieka. 7. Psychologiczne uwarunkowania zachowań i postaw osób osamotnionych z powodu niepełnosprawności, biedy, sieroctwa,rozbicia rodziny. 8.Nakreślenie skali problemu w społeczeństwie w najbliższym otoczeniu.

Po spotkaniach zostały rozdane dzieciom ulotki, które zawierały informacje dotyczące pracy ośrodka, sposobu komunikacji z ośrodkiem, numery telefonów zaufania.

W wyniku przeprowadzonych działań uczniowie naszej szkoły:

1.Wiedzą, kto może potrzebować pomocy instytucji zewnętrznej, osób postronnych. 2.Wiedzą, gdzie po taką pomoc mogą się zwrócić. 3.Wiedzą, z jakimi problemami mogą się zwrócić do MOPS. 4.Sami chętnie pomogą osobom w potrzebie. 5.Znają formy pomocy: •Ośrodki Pomocy Społecznej, Ośrodki Pomocy Rodzinie;

poradnie psychologiczne;

współpraca ze specjalistami, pedagogiem, psychologiem szkolnym; •dofinansowanie obiadów;

wolontariat; •fundacje i stowarzyszenia;

W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Po zajęciach uczniowie uświadomili sobie, jak niewiele potrzeba, aby pomóc drugiej

osobie. Może to być czasami drobny gest, uśmiech, czy dobre słowo. Uczniowie zrozumieli problem samotności, dostrzegli różnorodności postaw i zachowań ludzi.

Najważniejszym efektem działania było wyrabianie wśród dzieci nawyków niesienia pomocy innym i uświadomienie uczniom, gdzie szukać pomocy i jak nieść pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej.

 

W okresie od września 2015 r. do kwietnia 2016 r. roku przeprowadzone zostały we wszystkich klasach szkoły podczas lekcji wychowawczych zajęcia na temat: ,,Nie jesteś sam''

W celu dokładnego i ciekawego przedstawienia tematyki wykorzystano konspekt opracowany przez organizatora konkursu oraz materiały przygotowane przez nauczycieli. Uczniowie w sposób bardzo aktywny uczestniczyli w zajęciach.

Wypowiadali się na temat przyczyn samotności w społeczeństwie. Podawali przykłady: niepełnosprawność, inna narodowość, sieroctwo, niedostosowanie społeczne, bieda nietolerancja, niezrozumienie,

Wypowiadali się na temat, jak czuje się i zachowuje wobec innych człowiek osamotniony i odrzucony: nie przyznaje się do trudnej sytuacji, nie prosi o pomoc, wstydzi się, stara się być niezauważalny,tłumi uczucia, emocje, kłamie, bywa agresywny, sięga po używki.

Podczas zajęć zostały zrealizowane cele:

  • Dostrzeganie różnorodności postaw i zachowań ludzi.

  • Rozumienie problemu samotności z powodu trudnej sytuacji społecznej osób znajdujących się w szkole, najbliższym środowisku.

 

W wyniku przeprowadzonych działań uczniowie potrafili dostrzec cechy indywidualne własne i osób znajdujących się w otoczeniu.

Potrafili określić problemy osób samotnych, Poznali uwarunkowania zachowań i postaw osób osamotnionych. Rozumieli potrzebę pomocy osobom samotnym.

Najważniejsze jest to, że poznali podstawowe formy pomocy osobom osamotnionym z powodu trudnej sytuacji życiowej i społecznej i wyrażali potrzebę pomocy tym osobom.

 

 

 

Zadanie 9

Przeprowadzenie konwersatoriów na temat: Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia …. Prezentacja może obejmować podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego –
w konwencji odpowiedniej dla grup wiekowych, a także tematykę przestępczości nieletnich
i wykonywania kar orzeczonych przez sądy dla nieletnich oraz sądy powszechne.

 

 

W ramach realizacji tego zadania w wszystkich klasach odbyły się pogadanki o charakterze profilaktycznym i były połączone z pokazem prezentacji multimedialnej.

Zajęcia poprowadziła pani pedagog szkolna i wychowawcy klas.

Omówiono dokładnie prawa i obowiązki ucznia wynikające ze Statutu Szkoły.

 

W celu dokładnego i ciekawego przedstawienia tematyki wykorzystano konspekt opracowany przez organizatora konkursu oraz materiały przygotowane przez nauczycieli. Uczniowie w sposób bardzo aktywny uczestniczyli w zajęciach.

Podczas zajęć uczniowie wspólnie z prowadzącym określili, czym jest prawo- ogół przepisów i norm prawnych regulujących stosunki między ludźmi danej społeczności.

Podczas zajęć nawiązano do podstawowych dokumentów, publikacji określających prawa i obowiązki ucznia, z jakimi uczniowie spotkali się do tej pory: Statut, Program Wychowawczy, Prawa Dziecka wg J. Korczaka, Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, Konwencja o Prawach Dziecka, Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, Kodeks Drogowy.

Następnie podczas burzy mózgów ustalili, w jakich sytuacjach i gdzie uczniowie spotykają się z koniecznością przestrzegania prawa. Na podstawie uzyskanych informacji uczniowie potrafili podać, że przestrzegać prawa należy : w szkole, w domu , na drodze, w kontakcie z innymi ludźmi i wszędzie, gdzie prawo obowiązuje.

Zajęcia doprowadziły uczniów do następujących wniosków: - jeżeli człowiek żyje w jakiejś wspólnocie, musi przestrzegać reguł, jakie w niej obowiązują, - jeżeli prawo nie jest przestrzegane jest coraz więcej ofiar i oprawców, - nieprzestrzeganie prawa ma swoje konsekwencje, - nieprzestrzeganie prawa niszczy osobę, która go nie przestrzega, - należy podnosić świadomośćco grozi za łamanie prawa.

Następnie rozmowa dotyczyła zagadnienia : Co grozi za łamanie prawa? Zostały uczniom przedstawione podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego.

Uczniowie zapoznali się z nowymi pojęciami: małoletni, nieletni, młodociany, demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność cywilna, odpowiedzialność karna, schronisko dla nieletnich, schronisko interwencyjne, zakład poprawczy.

W wyniku przeprowadzonych zajęć uczeń: - potrafi określić najważniejsze akty prawne stanowiące o przestrzeganiu prawa; - rozumie obowiązek przestrzegania prawa oraz konsekwencje jego łamania; - wie, jakie są podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego odnoszące się do nieletnich; - potrafi wypowiadać się na określony temat i zabiera głos w dyskusji.


 


 


 


 

Odbyły się zajęcia tematyczne w Świetlicy Socjoterapeutycznej prowadzone przez pedagoga szkolnego.

Powstała gazetka korytarzowa obok gabinetu pedagoga szkolnego.

Działa w naszej szkole skrzynka pocztowa - ,, Czy znasz swoje prawa i obowiązki? Czy są one respektowane?


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadanie 10

Wykonanie dowolnego zadania wg tematyki wybranej przez uczestniczącą w konkursie szkołę, dotyczącego kwestii bezpiecznej szkoły lub bezpieczeństwa uczniów.

 

RATUJĄ I UCZĄ RATOWAĆ

Program profilaktyczny ,,Jestem małym ratownikiem. Ratujemy i uczymy ratować – pierwsza pomoc przedmedyczna” zrealizowano w klasach I-III Szkoły Podstawowej nr 7 im. Tadeusza Kościuszki w Nowej Rudzie, w okresie od grudnia 2015r. do kwietnia 2016r. i dostosowano do wieku oraz potrzeb edukacyjnych uczniów. Program ten powstał w oparciu o program Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Głównym celem programu było zapoznanie uczniów z etapami i schematami udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie w łatwy i przystępny sposób zdobywali podstawową wiedzę teoretyczną i praktyczną niezbędną do prawidłowego działania
w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Nabyli również umiejętności, które mogą się przydać w najmniej oczekiwanym momencie, gdy zagrożone jest ludzkie życie, często życie kogoś bliskiego.

Program ,,Jestem małym ratownikiem. Ratujemy i uczymy ratować – pierwsza pomoc przedmedyczna” został dostosowany przede wszystkim do potrzeb rozwojowych uczniów klas zintegrowanych. Szkolenie przeprowadzone  przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Ratujemy i uczymy ratować” oraz pomoce dydaktyczne, które otrzymaliśmy od fundacji (podręczniki dla dzieci, fantomy miniAnia (4 szt.) i fantom LittleAnia) pozwolą przeprowadzić cały cykl zająć udzielania pierwszej pomocy.

Przy konstruowaniu programu profilaktycznego uwzględnione zostały: założenia zawarte w szkolnym programie profilaktyki i  szkolnym programie wychowawczym. Program ,,Jestem małym ratownikiem. Ratujemy i uczymy ratować – pierwsza pomoc przedmedyczna” proponuje atrakcyjne, nowatorskie metody
i techniki aktywizujące oparte na metodzie uczenia się przez doświadczenie. Techniki aktywne pobudzają uczestników programu do konstruktywnego rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji i odpowiedzialności.


 


 

W Szkole Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie od grudnia 2015 roku do kwietnia 2016 roku realizowany był szkolny program profilaktyczny „Jestem małym ratownikiem. Ratujemy i uczymy ratować – pierwsza pomoc przedmedyczna”. Uczniowie poznawali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Z ajęcia w ramach programu „Ratujemy i uczymy ratować” prowadzone były przez nauczycieli naszej szkoły - panią Annę Michałowska i panią Renatę Planetę. Obie panie uczestniczyły w szkoleniu prowadzonym przez wykwalifikowanych instruktorów, z którego przywiozły podręczniki dla uczniów, papierowe telefony komórkowe i fantomy do nauki pierwszej pomocy, a same stały się koordynatorkami programu w naszej szkole. Program "Ratujemy i uczymy ratować" powstał dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka i jest adresowany do wszystkich nauczycieli i uczniów klas I-III. Uczniowie podczas zajęć poznawali podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Program lekcji obejmował takie tematy jak: bezpieczeństwo, sprawdzanie przytomności, wzywanie pomocy, sprawdzenie oddechu, układanie nieprzytomnego w pozycji bocznej, oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej. Największym zainteresowaniem maluchów cieszyły się zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie sprawdzali zastosowanie nowych wiadomości na fantomach. Zdaniem prowadzących zajęcia pań nauczycielek dzieci wykazały się odpowiedzialnością, pomysłowością, idealnie współpracowały w grupie i z niezwykłym zrozumieniem podeszły do tak trudnego, ważnego zadania, jakim jest ratowanie ludzkiego życia. Udowodniły, że dużo wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy i potrafią przeprowadzić wszystkie podstawowe czynności ratujące życie. Zdobyły certyfikat "Jestem małym ratownikiem". Każdy człowiek, duży i mały, może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, gdyż w rzeczywistości są to bardzo proste czynności. Jednak od tego, czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie. Ważne jest też, aby działać sprawnie, zachowując spokój i opanowanie. Dzieci od najmłodszych lat, muszą mieć świadomość, że szybka i prawidłowa reakcja może pomóc uratować życie i zdrowie drugiego człowieka. Często się zdarza, że dorosłe osoby albo nie wiedzą, albo w stresie zapominają, co robić. Tylko długotrwałe uczenie się
i doskonalenie swoich umiejętności pozwoli w przyszłości przynieść wymierne efekty.
Gdyby co dziesiąty mieszkaniec Ziemi potrafił udzielić pierwszej pomocy, ocaliłoby to MILION ludzi rocznie!