Informujemy, że nasza szkoła w okresie od 29.09.2016r. do 30.03.2017r. wykonywała zadania przewidziane regulaminem konkursu Szkolny klub wolontariatu w sposób następujący:
Zadanie 1.
Przeprowadzenie ogólnoszkolnej lub klasowej pogadanki nt. „Co to jest wolontariat”? Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac pisemnych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową..
Wykonanie:
Liczba uczniów w szkole 451
Liczba klas 20
Liczba przeprowadzonych debat 3
Liczba uczestników debat 68
Ocena wartości debat, wnioski: Uczniowie bardzo chętnie brali udział w debatach. Analizowali sytuacje przedstawione podczas zajęć oraz przejawiali postawę empatyczną. Bardzo dojrzale podchodzili do przedstawionych problemów. Próbowali znaleźć rozwiązanie. Mówili o swoich uczuciach.
Zadanie 2.
Promocja idei wolontariatu na terenie szkoły – zorganizowanie apelu, przedstawienia teatralnego, wykonanie plakatu. Ocena jury na podstawie sprawozdania, prac pisemnych/plastycznych, zdjęć, filmików przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
Wykonanie.
Ocena efektów zadania. Wnioski, spostrzeżenia: Społeczność szkolna zapoznana została z ideą wolontariatu poprzez informacje zawarte na stronie internetowej szkoły oraz na gazetce ściennej. Informacje były aktualizowane na bieżąco i przedstawione w czytelny i przejrzysty sposób. Wolontariuszka wykonała również plakat prezentujący ideę pracy Szkolnego Koła Wolontariusza Wielkoduchy. Jej praca przyciągała uwagę uczniów. Dzieci pytały również opiekuna koła o różne działania charytatywne oraz o to jak zostać wolontariuszem.
Zadanie 3.
Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastycznego nt. „Pomocna dłoń”. Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie. Ocena na podstawie sprawozdania, prac plastycznych, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
Wykonanie.
Ocena efektów zadania. Wnioski, spostrzeżenia: Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w konkursie. Różnorodne prace uczniów prezentowały w jaki sposób można pomagać innym, zarówno ludziom jak i zwierzętom. Nagrodzone prace zostały zaprezentowane społeczności szkolnej na gazetce ściennej. Nie tylko zachęcały do pomocy, ale również budziły empatię i sugerowały jak należy nieść pomoc potrzebującym.
Zadanie 4.
Przygotowanie i przeprowadzenie akcji charytatywnej w środowisku lokalnym, w dowolnej formie i na wybrany cel. Ocena na podstawie sprawozdania, informacji, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
Wykonanie:
Wnioski, ocena zadania, uwagi: Nasza szkoła bardzo aktywnie działa w środowisku lokalnym. Uczniowie licznie angażują się w różnorodne akcje charytatywne. Dzięki takim działaniom dzieci uświadamiają sobie, że ludzie w potrzebie żyją blisko nas i często nie widzimy problemów w naszym najbliższym otoczeniu.
Zadanie 5.
Przeprowadzenie Dnia Wolontariusza w szkole, według własnego pomysłu – wyróżnienie uczniów najbardziej zaangażowanych w wolontariat. Ocena na podstawie informacji, sprawozdania, zdjęć, filmu przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
Wykonanie:.
Wnioski, ocena zadania, uwagi: Ze względu na to, że Szkolne Koło Wolontariusza działa w naszej szkole od niedawna postanowiliśmy zaczerpnąć wiedzy od doświadczonych wolontariuszy z Gimnazjum nr 2 w Nowej Rudzie, którzy bardzo chętnie podzielili się swoimi wrażeniami związanymi z pomocą innym. Spotkanie było dla nas bardzo pozytywnym doświadczeniem. Dowiedzieliśmy się, że oprócz pomocy należy również doskonalić własne umiejętności i integrować zespół wolontariuszy. Dzięki temu nasze działania będą lepiej dopracowane i przeprowadzone.
Zadanie 6.
Zaangażowanie szkoły i uczniów w akcję charytatywną o zasięgu ogólnopolskim. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
Wykonanie:
Wnioski, ocena zadania, uwagi: Społeczność szkolna od wielu lat angażuje się w liczne akcje charytatywne. Działania te uczą dzieci empatii i chęci niesienia pomocy innym. Pokazują różnorodność problemów, które spotykają ludzi, zwierzęta czy środowisko. Podkreślają ważną rolę bezinteresownej pomocy potrzebującym.
Zadanie 7:
Zorganizowanie ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań/wierszy na temat: „Pomaganie jest fajne!”. Zasady konkursu, z dostosowaniem do grup wiekowych, opracowują szkoły uczestniczące w konkursie. Ocena na podstawie sprawozdania, 6 najciekawszych prac wg wyboru szkoły, przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
Wykonanie:
Wnioski, ocena zadania, uwagi: Do jury trafiło wiele różnorodnych prac pokazujących, że fajnie jest pomagać m.in. opowiadania, wiersze i listy. Dzieci wzbogacały swoje prace poprzez dodawanie swoich prywatnych zdjęć. Opisywały historie z własnego życia. Zadanie to pozwoliło uczniom uświadomić sobie jak wiele sami mogą zmienić w życiu innych poprzez niesienie pomocy. Dwie najciekawsze prace uczniów zostały nagrodzone i zaprezentowane na stronie internetowej szkoły.
Zadanie 8
Przeprowadzenie pogadanek w klasach przez pedagoga szkolnego, wychowawcę na temat ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych zwracając uwagę na rolę wolontariatu i chęć pomagania. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
Wykonanie:
Opis realizacji zadania, ocena efektów, wnioski: Zajęcia pozwoliły na zapoznanie uczniów z pojęciami empatii, altruizmu i ubóstwa. Wielu uczniów nie zdawało sobie sprawy, że na świecie ludzie żyją w dużo gorszych warunkach niż oni sami. Poruszane tematy dały dzieciom szansę refleksji nad własnym życiem. U niektórych pojawiło się współczucie, chęć niesienia pomocy i często nawet wzruszenie po zapoznaniu się z poważnymi problemami rówieśników żyjących w innych krajach.
Zadanie 9
Przeprowadzenie akcji samopomocy na rzecz uczniów w szkole np. „Poczytaj mi kolego”, pomoc w nauce, podczas dyżurów na przerwach itp. Ocena na podstawie sprawozdania, zdjęć przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
Wykonanie:
Wnioski, ocena zadania, uwagi: Starsi uczniowie bardzo chętnie brali udział w projekcie czytelniczym „Z legendą przez Polskę” zapoznając młodszych kolegów z ciekawymi polskimi legendami. Działania prowadzone przez bibliotekarza były zarówno formą niesienia pomocy w nauce młodszym jak i szerzeniem idei czytelnictwa.
Zadanie 10
Przeprowadzenie szkolnej ankiety uczniowskiej na temat: „Czy warto pomagać”? Jak oceniasz Szkolny Klub Wolontariatu, czym powinien się jeszcze zajmować i komu pomagać? Ocena na podstawie arkusza ankiety i jej wyników przesłanych do jury konkursu poprzez stronę internetową.
Wykonanie:
Szczegółowy opis zadania i jego realizacji, liczba uczestników, efekty.
Wolontariusze chętnie przeprowadzili ankietę wśród społeczności szkolnej oraz opracowali jej wyniki. Wyniki ankiety pozwoliły na zapoznanie się z wiedzą uczniów na temat wolontariatu oraz form niesienia pomocy. Były również dowodem na to, że dzieci chętnie angażują się w różnego rodzaju działania charytatywne oraz mają wiedzę na temat znanych organizacji i fundacji charytatywnych.
Przesłano do jury następujące materiały dokumentujące wykonanie zadań konkursowych:
- sprawozdania z wykonanych zadań
- zdjęcia prezentujące prace uczniów, udział w akcjach charytatywnych.
Wnioski, uwagi, oceny konkursu, jego programu i organizacji:
Wiele akcji dobroczynnych odbywa się w naszej szkole od lat. Jednak zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich dokumentów związanych z niesieniem pomocy innym pokazuje ogrom pracy włożonej w różnorodne działania charytatywne. Ponadto, daje to satysfakcję z niesionego dobra oraz motywuje do dalszych działań. Program konkursu jest przydatny opiekunom SKW, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wolontariatem. Długość trwania konkursu pozwala na rozplanowanie w czasie i zrealizowanie przedstawionych zadań.