Międzygminna Oczyszczalnia Ścieków w Ścinawce Dolnej
powstała jako wspólne przedsięwzięcie Miasta i Gminy Nowa Ruda oraz Radkowa.
Oddana do użytku w połowie 2000 roku obsługuje mieszkańców naszego miasta.
Obiekt o przepustowości Qmax = 9 000 m3/d uzyskał wszelkie niezbędne pozwolenia na szczególne korzystanie z wód w zakresie odprowadzania ścieków oczyszczonych i składa się z ciągów: mechanicznego, biologicznego oraz ciągu osadowego zapewniającego odpowiednią przeróbkę osadów ściekowych.
Oczyszczalnia oczyszcza około 2 000 000 m3 ścieków rocznie do parametrów ścieków odpowiadających Rozporządzeniu Ministra Środowiska, a średnia redukcja zanieczyszczeń waha się w granicach 87-98% w zależności od parametru.
Od dnia uruchomienia obiektu, do dnia dzisiejszego oczyszczalnia oczyściła 26 239 183 m3 ścieków.
Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.
Historia
Hydropolis zostało otwarte w grudniu 2015 roku.
To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie – wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej
o powierzchni 4000 m².
Zbiornik pełnił swą pierwotną funkcję do 2011 roku, kiedy to został wyłączony z użytku. Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów i rewitalizacji, budowlę przekształcono w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.
Obiekt znajduje się na liście zabytków.
Wedle prognoz do 2050 roku
w oceanach znajdzie się wagowo
więcej plastiku niż ryb.
Co roku do oceanów trafia co najmniej
8 mln ton plastiku.
Magia wody
Podczas tych zajęć mali naukowcy odkryli magiczny świat wody.
Zobaczyli, że woda jest niezbędna do codziennego życia.
Interesujące doświadczenia wprowadziły dzieci w niezwykły świat nauki – poznawania i odkrywania podstawowych praw natury.
Właściwości wody
W trakcie tych zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie właściwości posiada woda i do czego można ją wykorzystać, że woda to wyjątkowa substancja, występująca w trzech różnych stanach skupienia.
Dzieci z II a i Ia
odwiedziły Kolejkowo
i przeżyły niezapomnianą przygodę!
W Kolejkowie dzieci zostały zabrane w podróż przez miniaturowy świat.
Twórcy Kolejkowa stworzyli ogromną makietę, tętniącą życiem i przedstawiającą wspaniały Dolny Śląsk.
Dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa, ukazując ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego.
W Kolejkowie zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, wcielimy się w leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców czy plażowiczów.
Kolejkowo mieści się na terenie jednego z najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu.
Dworzec Świebodzki zlokalizowany jest w ścisłym centrum Wrocławia przy Placu Orląt Lwowskich, niespełna 800 m od wrocławskiego rynku.
Odwiedzając miniaturowy świat, w tym wspaniałym późnoklasycystycznym obiekcie, zobaczyć można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska.
Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki, kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich.
Wycieczka do ZOO
Ogród Zoologiczny we Wrocławiu
Ogród zoologiczny znajdujący się przy ul. Wróblewskiego 1–5 we Wrocławiu, otwarty 10 lipca 1865. Jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary.
Pod koniec 2015 wrocławskie Zoo prezentowało ponad 10 500 zwierząt (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków.
Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym
w Europie.
Rok szkolny 2017 / 2018
Szlak Ginących Zawodów
27 września uczniowie klasy III odbyli wycieczkę do Kudowy Zdroju szlakiem ginących zawodów
Podczas wizyty dzieci zobaczyły pokaz garncarstwa, zwierzyniec, wiatrak, kuźnie i chatkę robótek ręcznych. W domu chleba jadły wiejski chleb ze smalcem lub z masłem.
Wizyta w pracowni garncarskiej jest niezapomnianym przeżyciem dla osób miłujących się w sztuce plastycznej. Najpierw były ciekawostki o garncarstwie a następnie odbył się pokaz tworzenia na kole garncarskim. Każdy bez względu na wiek i zdolności wykonał własnoręczne dzieło na pamiątkę wizyty na “Szlaku Ginących Zawodów”
Miłośnikom zwierząt spodobała się gromada unikalnych ptaków, w tym kilkanaście
gatunków bażantów, kurki, koguty, kozy i barany. Atrakcją dla odważnych były jelenie, które jedzą z ręki. Wizyta Mini-Zoo to była wspaniała zabawa !
Uczniowie podziwiali Park Zdrojowy i odpoczywali w nim.