Szkolne Koło Edukacji Regionalnej

Wycieczki

Znalezione obrazy dla zapytania clip art edukacja regionalna

Wycieczka ,,Powitanie jesieni na Górze Wszystkich Świętych"

22 września 2016 r.

 

Widok od strony zachodniej z południowo wschodniego zbocza Góry Św. Anny

Góra Wszystkich Świętych

(niem. Allerheiligen Berg ; 648 m.n.p.m.) – szczyt z punktem widokowym w  Sudetach Środkoeych w paśmie Wzgórz Włodzickich

Wzniesienie położone jest niedaleko Słupca, w północno-środkowej części Wzgórz Włodzickich na wschód od centrum Nowej Rudy .

Jest to kopulaste wzniesienie o dość stromych zboczach, z wyraźnie zaznaczonym, odsłoniętym wierzchołkiem, w większości pokrytym łąkami. Zbocza poniżej szczytu porastają niewielkie lasy mieszane z przewagą drzew liściastych oraz zagajniki. Na szczycie znajduje się kamienna, okrągła wieża widokowa.

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych

 

Wieża ma wysokość ok. 15 m. Zbudowana jest z kamienia na planie koła, zwęża się nieco ku górze. Zwieńczona jest galeryjką i okrągłą latarnią przykrytą stożkowatym, blaszanym daszkiem z masztem. Po przeciwnej stronie głównego wejścia wybity jest otwór wyjściowy na nieistniejący współcześnie balkonik.. Wejście główne wykończone jest łukiem. Prowadzą do niego schody i niewielka platforma. Na lewo od schodów znajduje się wąskie, boczne wejście do przyziemia. Na budulec i detale architektoniczne wykorzystano miejscowy piaskowiec o charakterystycznej czerwonej barwie (tzw. "piaskowiec budowlany"). Nad wejściem znajduje się kamienna płyta z płaskorzeżbą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"Stary Park" - czyli dawne tereny przypałacowe- przy ul. Parkowej w Nowej Rudzie – Słupcu.

 

 

Ów słupiecki pałac znajdował się przy starym parku nazywanym tak teraz, który kiedyś był zapewne częścią zaplecza pałacowego. Obecnie "stary park" wykorzystywany jest do rekreacji, odpoczynku ale również jako boiska szkolne Szkoły Podstawowej nr 7. Znajdują się tutaj trzy boiska: małe - szutrowe, które służy i do piłki nożnej jak i ręcznej, duże - trawiaste (kiepska murawa) do pilki nożnej oraz boisko do koszykówki. Kiedyś jeszcze było boisko do siatkówki ale na tym miejscu stoi teraz plac zabaw. Nazwa parku stary wzięła się od tego, że zapewne został stworzony wraz z powstaniem pałacu czyli nawet w roku 1685. Najprawdopodobniej drzew z tamtego okresu w parku już nie ma, ale istniejące wyglądają jeszcze na dorodne i wiekowe. Park okrąża z jednej strony potok Dzik, który w tym miejscu stanowił fosę dla pałacu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do Świdnicy

15 listopada uczniowie klasy Ia i II a odbyli wycieczkę do Stacji Edukacji Przyrodniczej w Świdnicy

 

W dawnej fabryce fortepianów w Świdnicy powstała pierwsza na Dolnym Śląsku Stacja Edukacji Przyrodniczej z jaskinią nietoperzy. Na jej potrzeby zostały zagospodarowane dwa budynki. W większym, o powierzchni ponad 500 m2, powstało laboratorium, w którym pod mikroskopami można oglądać budowę roślin z lasów pogórza sudeckiego. W stacji znalazło się miejsce na salę wykładową, która jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny. Strych zamienił się w salę wystawienniczą. Cały obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, bo zamierzeniem Nadleśnictwa Świdnica jest zachęcanie do poznawania tajników przyrody przez każdego, kto tylko będzie miał na to ochotę. Wszystkie prowadzone tu zajęcia są bezpłatne.

Większy obiekt stacji robi wrażenie, ale dech zapiera mały budynek przy bramie, gdzie powstała jaskinia nietoperzy. Makieta jest niezwykle wierną kopią naturalnych jaskiń. Wewnątrz można oglądać najpopularniejsze w Sudetach nietoperze (oczywiście nie są to żywe zwierzęta) i pod okiem fachowca poznawać ich obyczaje. Jaskinię zaprojektowała i wykonuje firma Kreator, która m.in. aranżowała podziemia Krakowa i Muzeum Przyrodnicze w Białowieży. Na odwiedzających czeka u wejścia niespodzianka – prawie dwumetrowa makieta nietoperza.

Dzieci widziały tez jaszczurkę - gekona

Były tez papugi...

Oraz zwierzęta leśne...

 

  

 

Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki.

 

8 marca klasy II a i I a bawiły się  w Bajkolandii

Bajkolandia – Sala Zabaw w Nowej Rudzie

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania clip art zabawa dzieci

 

Międzygminna Oczyszczalnia Ścieków

Znalezione obrazy dla zapytania clip art ścieki

 

15 marca klasa II a i I a były na wycieczce edukacyjnej w oczyszczalni ścieków.

Znalezione obrazy dla zapytania clip art ścieki

Międzygminna Oczyszczalnia Ścieków w Ścinawce Dolnej
powstała jako wspólne przedsięwzięcie Miasta i Gminy Nowa Ruda oraz Radkowa.
Oddana do użytku w połowie 2000 roku obsługuje mieszkańców naszego miasta.

Obiekt o przepustowości Qmax = 9 000 m3/d uzyskał wszelkie niezbędne pozwolenia na szczególne korzystanie z wód w zakresie odprowadzania ścieków oczyszczonych i składa się z ciągów: mechanicznego, biologicznego oraz ciągu osadowego zapewniającego odpowiednią przeróbkę osadów ściekowych.

Znalezione obrazy dla zapytania clip art ścieki

Oczyszczalnia oczyszcza około 2 000 000 m3 ścieków rocznie do parametrów ścieków odpowiadających Rozporządzeniu Ministra Środowiska, a średnia redukcja zanieczyszczeń waha się w granicach 87-98% w zależności od parametru.

Znalezione obrazy dla zapytania clip art ścieki

Od dnia uruchomienia obiektu, do dnia dzisiejszego oczyszczalnia oczyściła 26 239 183 m3 ścieków.

Znalezione obrazy dla zapytania clip art ścieki

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania Hydropolis Wrocław

 

 

Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.

 

Znalezione obrazy dla zapytania Hydropolis Wrocław

Historia

Hydropolis zostało otwarte w grudniu 2015 roku.

To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie – wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej

o powierzchni 4000 m².

Podobny obraz

 

 

Zbiornik pełnił swą pierwotną funkcję do 2011 roku, kiedy to został wyłączony z użytku. Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów i rewitalizacji, budowlę przekształcono w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.
Obiekt znajduje się na liście zabytków.

Podobny obraz

 

 

 

Wedle prognoz do 2050 roku
w oceanach znajdzie się wagowo
więcej plastiku niż ryb.
Co roku do oceanów trafia co najmniej
8 mln ton plastiku.

Podobny obraz

Magia wody

 

Podczas tych zajęć mali naukowcy odkryli magiczny świat wody.

Zobaczyli, że woda jest niezbędna do codziennego życia.

Interesujące doświadczenia wprowadziły dzieci w niezwykły świat nauki – poznawania i odkrywania podstawowych praw natury.

Podobny obraz

 

 

 

 

Właściwości wody

 

W trakcie tych zajęć uczniowie dowiedzieli się, jakie właściwości posiada woda i do czego można ją wykorzystać, że woda to wyjątkowa substancja, występująca w trzech różnych stanach skupienia.

Znalezione obrazy dla zapytania Hydropolis Wrocław

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania Hydropolis Wrocław

 

 

 

 

 

 Dzieci z II a i Ia

odwiedziły Kolejkowo

i przeżyły niezapomnianą przygodę!

W Kolejkowie dzieci zostały zabrane w podróż przez miniaturowy świat.

 

Twórcy Kolejkowa stworzyli ogromną makietę, tętniącą życiem i przedstawiającą wspaniały Dolny Śląsk.

Dołożyli wszelkich starań, aby jak najdokładniej odwzorować rzeczywistość i przedstawić życie miniaturowych mieszkańców Kolejkowa, ukazując ich w przeróżnych sytuacjach dnia codziennego.

W Kolejkowie zobaczymy życie na wsi, potowarzyszymy turystom podczas górskich wypraw, weźmiemy udział w akcji ratunkowej, wcielimy się w leśniczych, narciarzy, kupców, pracowników budowlanych, cyrkowców czy plażowiczów.

Kolejkowo mieści się na terenie jednego z najstarszych dworców kolejowych we Wrocławiu.

Dworzec Świebodzki zlokalizowany jest w ścisłym centrum Wrocławia przy Placu Orląt Lwowskich, niespełna 800 m od wrocławskiego rynku.

Odwiedzając miniaturowy świat, w tym wspaniałym późnoklasycystycznym obiekcie, zobaczyć można m.in. makiety obiektów z Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska.

Swoje miejsce znalazły tam takie perełki architektoniczne jak: Dworzec Świebodzki,  kamienice wrocławskiego rynku, obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce, Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu, schronisko Szwajcarka w Sudetach Zachodnich.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do ZOO

Główna brama wejściowa do Zoo

 

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu

Ogród zoologiczny znajdujący się przy ul. Wróblewskiego 1–5 we Wrocławiu, otwarty 10 lipca 1865. Jest najstarszym  ogrodem zoologicznym w Polsce. Powierzchnia ogrodu to 33 hektary.

Pod koniec 2015 wrocławskie Zoo prezentowało ponad 10 500 zwierząt (nie wliczając bezkręgowców) z 1132 gatunków.

Jest piątym najchętniej odwiedzanym ogrodem zoologicznym

w Europie.

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2017 / 2018

 

             Szlak  Ginących Zawodów

27 września uczniowie klasy III odbyli wycieczkę do Kudowy Zdroju szlakiem ginących zawodów

 

  Podczas     wizyty      dzieci      zobaczyły      pokaz garncarstwa,    zwierzyniec,    wiatrak,    kuźnie    i chatkę    robótek    ręcznych.    W    domu    chleba jadły    wiejski    chleb    ze    smalcem lub z masłem.

 

 

Wizyta w pracowni garncarskiej jest niezapomnianym przeżyciem dla osób miłujących się w sztuce plastycznej. Najpierw były ciekawostki o garncarstwie a następnie odbył się pokaz tworzenia na kole garncarskim. Każdy bez względu na wiek i zdolności wykonał własnoręczne dzieło na pamiątkę wizyty na “Szlaku Ginących Zawodów”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miłośnikom zwierząt spodobała się gromada unikalnych ptaków, w tym kilkanaście

gatunków bażantów, kurki, koguty, kozy i barany. Atrakcją dla odważnych były jelenie, które jedzą z ręki. Wizyta  Mini-Zoo to była wspaniała zabawa !

Uczniowie podziwiali Park Zdrojowy i odpoczywali w nim.