Zadanie 1.
Zorganizowanie przedstawienia/teatrzyku na podstawie wspólnie wybranej bajki/opowiadania. Praca nad ciałem, głosem i przestrzenią. Zajęcia teatralne wykorzystują naturalną skłonność dziecka do zabawy
i naśladowania. Ocena jury na podstawie prac plastycznych/sprawozdań przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
Liczba uczniów w szkole-451
Liczba klas 20
Liczba uczestników 35
Liczba prac plastycznych 12
Sprawozdanie. Wnioski, ocena zadania, uwagi.
5 stycznia 2017r. świetliczaki ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie wraz z wychowawcami przedstawiły swoim najmłodszych kolegom i koleżankom z oddziałów przedszkolnych historię o narodzinach Pana Jezusa. Nawiązując do święta Trzech Króli chciały przekazać najmłodszym uczniom szkoły tę historię, która wydarzyła się przeszło dwa tysiące lat temu. Wraz rodzicami zadbali o stroje i potrzebne rekwizyty. Nad stroną wokalną czuwali wychowawcy. Mali artyści bardzo dobrze czuli się na scenie, trema była im obca. Zaproszeni goście w ciszy i skupieniu oglądali spektakl i chętnie włączali się do wspólnego śpiewania kolęd. W rolę Marii i Józefa wcielili się Hanna Płachetka z kl. I b i Szymon Cyron z kl. III a. Aniołkami były uczennice klas II: Oliwia Kądziela, Julia Witowska oraz klas I: Aleksandra Kruk i Emilia Ołdak. Bardzo ważną rolę odegrali nasi narratorzy: Angelika Krauze, Miłosz Lipianin, Bartek Kluska i Daniel Ambrożuk, ponieważ wprowadzili nas w odpowiedni nastrój i pomogli przenieść się w te odległe czasy.
W naszym przedstawieniu występowali również pastuszkowie , którzy jako pierwsi ujrzeli malutkiego Jezusa i przynieśli mu dary aby nie był głodny. W te role wcielili się Adrian Dzięgiel z kl. III a i Wiktor Panna z klasy II c. Jako ostatni do stajenki przybyli trzej królowie, w te role wcielili się Mikołaj Karwacki z kl. III c, Maciej Kozioł z kl. I c i Igor Gojdka z kl. I a. Przedstawienie bardzo podobało się widowni. Mali artyści za swój trud zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz słodyczami.
Uczniowie klasy V c również bawili się w teatr. Wraz z nauczycielką języka polskiego panią Kamilą Tracz- Motałą próbowali swoich sił mierząc się z historią Ani Shirley z książki Lucy Maud Montgomery „ Ania z Zielonego Wzgórza”. Byli bardzo podekscytowani wcielając się w role głównych bohaterów i upodabniając się do nich. Z wielkim zaangażowaniem wraz z rodzicami kompletowali potrzebne kostiumy i rekwizyty
Zgodnie stwierdzili, że zabawa w teatr to trudne, choć przyjemne zadanie. Wymaga koncentracji, dużej kultury słowa oraz nienagannej dykcji.
Do wspólnej zabawy w teatr przyłączyli się uczniowie z klasy V a z koleżanką z klasy V c wraz ze swoją wychowawczynią panią Małgorzatą Przybył. Grupa ta przygotowała dla uczniów naszej szkoły historię „ Czerwonego Kapturka” na podstawie baśni braci Grimm. Przygotowali stroje, scenografię oraz zadbali o stronę muzyczną( podkłady muzyczny, śpiew).
Zadanie, które realizowaliśmy w związku z konkursem „ Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi ”, a mianowicie przygotowanie przedstawienia, bardzo podobało się naszym uczniom oraz ich Rodzicom. Oni również włączyli się do realizacji tego zadania, poprzez pomoc w przygotowaniach pięknych strojów, rekwizytów oraz potrzebnej scenografii.
Zabawa w teatr pozwoliła uczniom wzbogacić się o nowe doświadczenia, poszerzyć ich wyobraźnię, zadbać o kulturę słowa oraz snuć marzenia o pracy w teatrze. Zadanie to pozwoliło dzieciom na wykorzystanie swoich umiejętności aktorskich, recytatorskich, to świetna metoda nauki przez zabawę. Dzieciaki pokazały, że potrafią współpracować ze sobą i szanują się nawzajem. Podeszły do wykonywanego zadania w sposób ambitny, a sukces, który osiągnęły był najlepszą nagrodą dla nich.
Zadanie 2.
Przeprowadzenie debaty uczniowskiej nt. Zdrowie na talerzu zakończonej testem sprawdzającym dla uczniów wg układu opracowanego przez szkołę (prace plastyczne, test wiedzy…). Ocena jury na podstawie prac przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
Liczba przeprowadzonych debat 1
Liczba uczestników debat 60
Liczba prac
Ocena wartości debat, wnioski………………………………………………………………………………
10 lutego 2017 roku w Szkole podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie miała miejsce debata uczniowska pod hasłem „ Zdrowie na talerzu”. W debacie wzięli udział uczniowie klas I- VI, łącznie 60 osób. W związku z dużą rangą imprezy, czyli udział w Ogólnopolskim Konkursie „ Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi” oraz propagowaniu w szkole zdrowego trybu życia, zdrowego odżywiania do udziału w zadaniu zostali zaproszeni goście, po to by wypowiedzieli się na ten temat( Czy warto o siebie dbać? Czy nie warto o siebie dbać? Co należy jeść by być zdrowym? Czego nie należy jeść, czego unikać w naszej diecie?).
Plan debaty:
Koordynator konkursu- Pani Monika Baran – na początku spotkania przedstawiła cel spotkania i gości. Naszymi gośćmi byli: pani Natalia Marzec – wicedyrektor SP7, pani Joanna Zielińska – pedagog szkolny, pani Anna Michałowska – nauczyciel przyrody oraz pani Małgorzata Skowrońska – pielęgniarka szkolna.
Następnym punktem debaty było przedstawienie i omówienie prezentacji multimedialnej „ Zdrowe odżywianie” przez naszego gościa panią Annę Michałowska – nauczycielkę przyrody. Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się, czym jest dietetyka, kto to jest dietetyk i jakie produktu są bogate, w niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, witaminy i minerały.
Prowadząca debatę pani Monika Baran wraz z panią Anną Michałowską omówiła uczestnikom debaty najnowszą, opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia wersję piramidy żywienia, która nosi nazwę „Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”.
Po wykładzie nastąpiła dyskusja na temat:
* Po co powstała piramida żywieniowa?
* Czy należy stosować się do jej zaleceń?
* Jakich efektów możemy się spodziewać stosując się do „Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”.
Wszystkie wystąpienia uczniów były bardzo interesujące. Mają oni dużą wiedzę i świadomość tego, co należy jeść, by być zdrowym. Tych nie do końca przekonanych o słuszności zdrowego odżywiania bardzo zainteresowały wystąpienia naszych ekspertów, którzy z przejęciem odpowiadali na pytania.
To właśnie eksperci mieli za zadanie wypowiedzieć się czy dbają o swoje zdrowie, jak dbają o zdrowie, jakie zauważają rezultaty swoich starań o bycie zdrowym? Czy mają dla nas jakieś rady na przyszłość?
Wypowiedziom naszych ekspertów dzieci przysłuchiwały się z dużym zaciekawieniem.
Przyjemną częścią naszej debaty okazała się degustacja produktów przygotowana przez prowadzącą. Dzieci bardzo chętnie zgłaszały się do wzięcia udziału w niej. Ich zadanie polegało na odgadnięciu, jaki to produkt mimo zamkniętych oczu oraz przyporządkowaniu produktu do grupy produktów zdrowych i niezdrowych. Wszystkie dzieci poradziły sobie rewelacyjnie z zadaniem. Stwierdziły, że „kolorowe kanapki” smakują tak samo dobrze jak wyglądają, a słodkie, niezdrowe przekąski warto zamienić na świeże owoce i warzywa. Propagowanie zdrowego trybu życia, czerpanie korzyści z uprawiania sportu oraz nawadniającego wpływu wody na organizm naszym uczniom weszło w nawyk. Widać to było na szkolnych korytarzach, kiedy wisiały na nich prace dzieci.
Ostatnim punktem naszej debaty było odśpiewanie piosenki „Witaminki, witaminki”, która do końca dnia towarzyszyła wszystkim w głowie.
Jesteśmy przekonani o dużej wartości wychowawczej i informacyjnej takiej imprezy, jaką była debata uczniowska, ponieważ przekonała grono osób, że to, co jemy ma wpływ na nasze życie i zdrowie. Po debacie uczniowskiej odbył się test sprawdzający wiedzę dzieci na temat Zdrowego odżywiania. Prace zostały sprawdzone przez ekspertów i wszyscy zgodnie potwierdzili, że wiedza uczniów jest na wysokim poziomie.
Świetliczaki w związku z udziałem w debacie, ramach zajęć w świetlicy przygotowały własne „ Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”. Ich prace Pięknie prezentowały się na gazetce.
Zwieńczeniem rozważań o zdrowym odżywianiu było wspólne przygotowanie niezwykle smacznej i zdrowej sałatki owocowej.
Dzieci napracowały się przy obieraniu i krojeniu owoców, a zapłatą za wykonaną pracę była radość z degustacji w miły towarzystwie.
Takie chwile sprawiają dużo radości, integrują grupę i włączają rodziców do współpracy ze szkołą i z nauczycielem.
Zadanie 3.
Pogadanka z uczniami na temat wakacyjnych podróży na podstawie własnych przeżyć, zgromadzonych pamiątek i zdjęć. Wymienienie środków lokomocji, którymi poruszały się dzieci. Wykorzystanie mapy Polski/świata do zaznaczenia miejsc odwiedzanych podczas podróży wakacyjnych. Ocena jury na podstawie prac plastycznych przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
Liczba przeprowadzonych pogadanek 2
Liczba uczestników 35
Liczba prac plastycznych 10
Wnioski, ocena zadania, uwagi
Początek roku szkolnego to czas, kiedy zabieramy się do pracy, nauki, ale również czas na wakacyjne wspomnienia. Wychowawcy świetlicy wraz ze swoimi podopiecznymi w pierwszych tygodniach roku szkolnego rozmawiali o minionych wakacjach. Wszyscy chętnie przynieśli swoje wakacyjne pamiątki i dzielili się swoimi pięknymi opowieściami. Większość dzieci wakacje spędziła nad naszym polskim morzem podróżując samochodem z najbliższymi.
Dzieci przy pomocy wychowawców zaznaczały na mapie Polski miejscowości, które odwiedziły. Kilkoro dzieci spędziło wakacje za granicą, podróżowały samolotami, płynęły promem. Były bardzo podekscytowane podczas swoich wystąpień, więc wrażenia z pobytów za granicą były ogromne. Duża uwagę dzieci oczywiście przykuły atrakcje dla nich przygotowane w tych miejscach, ale piękno otaczających krajobrazów zapadła im w pamięci. Były dzieci, które z przyczyn finansowych nie opuściły swojego miejsca zamieszania. Opowiadały o wspólnej zabawie z rówieśnikami na podwórku, bądź o wyjściach np. na basen, wycieczkach rowerowych itp.
Pogadanka pozwoliła dzieciom na kształtowanie umiejętności publicznego wypowiadania się, wyrażania swoich przeżyć i pozytywnych emocji. Następnie dzieci uwieczniły swoje wakacyjne podróże na kartkach papieru, które zostały powieszone w świetlicy.
Zadanie 4.
Zorganizowanie w ramach tygodnia Harrego Pottera (bądź innego, wybranego przez szkołę bohatera) konkursu na wykonanie czarodziejskiej różdżki i czapki. Ocena na podstawie prac plastycznych przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
Liczba uczestników 15
Liczba prac plastycznych 4
Wnioski, ocena zadania, uwagi
W ramach realizacji zadania konkursowego w świetlicy zorganizowano tydzień głównego bohatera powieści fantasty J.K. Rowling i filmu o tym samym tytule – Harrego Pottera. Czytane fragmenty oraz wspólne obejrzenie pierwszej z sześciu części ekranizacji powieści przygotowały naszych podopiecznych do wykonania zadania konkursowego. Nasze świetliczaki zadanie to postanowiły wykonać w grupach, dzieląc się na 2 zespoły, a mianowicie grupę dziewczynek i grupę chłopców. Do dyspozycji mieli materiały przygotowane przez wychowawców oraz przyniesione ze sobą z domu. Obie grupy pracowały wytrwale, aż do momentu, gdy nie osiągnęły zamierzonego efektu. A efekty ich wspólnej pracy można podziwiać w świetlicy do dnia dzisiejszego. Zdobią wnętrze jednej z sal w świetlicy.
Zadanie 5.
Rozmowa nt. bezpieczeństwa korzystania z Internetu i zakazu kontaktów z nieznajomymi w Sieci (szczególne uczulenie na przekazanie swoich danych, adresu, zachęty do spotkania). Ocena na podstawie prac/sprawozdań przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:.
Liczba uczestników 30
Sprawozdanie, wnioski, uwagi………………………………………………………………………………
W dniach 24 i 25 stycznia świetliczaki z naszej szkoły przystąpiły do realizacji zadania 5. Konkursu. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z głównym tematem rozmowy, której celem było:
Ważne dla wychowawców było, aby dzieci po zajęciach:
Swoje rozważania rozpoczęliśmy od burzy mózgu, co to jest Internet? Internet, z czym nam się kojarzy?
Następnie obejrzeliśmy filmy edukacyjne pt. „Sieciaki-nie podawaj swoich danych”, „Sieciaki – zabezpiecz swój komputer” i „Sieciaki – mów, jeśli coś jest nie tak”. Po obejrzeniu każdej z trzech części nauczyciel sprawdzał za pomocą krótkiego quizu na ile dzieci przyswoiły i zapamiętały treść filmiku.
Do sprawdzenia rozumienia tego zagadnienia nauczyciel przygotował zdanie polegające na wysłuchaniu kilku zdań dotyczących poznanych zasad bezpiecznego Internetu, powiedzeniu, jakiej dotyczą i przyporządkowaniu odpowiedniej ilustracji.
Poznane zasady to:
Tak prezentowała się nasza gazetka świetlicowa przygotowana w związku z omawianym tematem.
Niespodzianką przygotowaną przez koordynatora przedsięwzięcia-panią Monikę Baran było zaproszenie gościa do świetlicy, panią pedagog Joannę Zielińską, aby poprzez zabawę utrwaliła poznane zasady oraz sprawdziła wiadomości i rozumienie zagadnienia.
Dzieci wykazały się ogromnym zaangażowaniem i chęcią do działania. Pani pedagog pochwaliła świetliczaki za znajomość zasad, rozumienie ich i umiejętność prawidłowego reagowania na zagrożenia.
W Sali komputerowej w Szkole Podstawowej nr 7 umieszczone są plakaty mówiące o bezpieczeństwie w Sieci.
Zadanie 6.
Przeprowadzenie szkolnego konkursu recytatorskiego pod hasłem ZOO Jana Brzechwy. Konkurs można rozwinąć o prace plastyczne. Ocena na podstawie prac plastycznych/zdjęć/sprawozdań przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
Liczba uczestników 9
Liczba prac plastycznych/zdjęć 9
Sprawozdanie, wnioski, uwagi.
8 lutego 2017 w świetlicy odbył się szkolny konkurs recytatorski pod nazwą „ ZOO Jana Brzechwy”. Zgłosiło się do konkursu 9 uczestników.
Po powitaniu uczestników i przedstawieniu jury w składzie: Pani Monika Baran – koordynator konkursu, pani Anna Michałowska- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej oraz pani Monika Pedy- wychowawca świetlicy. Jurorzy oceniali uczestników pod względem: znajomości tekstu, wyrazistości, stosowania kanonów pięknej recytacji (siła głosu, pauza, tempo) ekspresja -dynamika, gesty, mimika, wrażenia estetyczne
(rekwizyty, strój itp.). Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury udało się na naradę. Po wnikliwym przeanalizowaniu swoich spostrzeżeń, wyniki Szkolnego konkursu recytatorskiego były jednogłośne.
Pierwsze miejsce zdobyła Amelia Ćwik z klasy III c za wiersz „Szelmostwa lisa Witalisa”.
Drugie miejsce zdobył Marcel Ignatowski z klasy III d za wiersz pt. „Ślimak”.
Trzecie miejsce zajął uczeń klasy I a Igor Gajdka recytując wiersz pt. „Krokodyl”.
Jurorzy wyróżnili dwa wystąpienia uczestników konkursu, a mianowicie Błażeja Szafrana z klasy III d oraz Hannę Płachetkę z klasy I b.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Celem głównym konkursu było przybliżenie dzieciom twórczości poety, rozwijanie wyobraźni i fantazji u dzieci, uwrażliwienie dzieci na sztukę, dostarczanie dzieciom doznań estetycznych i emocjonalnych, popularyzacja literatury dziecięcej.
Dzięki konkursowi dzieci zaprezentowały swoje uzdolnienia, rozwinęły swą inwencję twórczą w zakresie interpretowania poezji dziecięcej oraz poszerzyły wiedzę poznając podstawowe tytuły wierszy autora. Uczniowie potrafili właściwie zaprezentować swoje możliwości recytatorskie.
Zadanie 7:
Uczyć, bawić, wychowywać. Pogadanka z uczniami nt. roli świetlicy szkolnej. Ocena na podstawie prac pisemnych/plastycznych przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
Liczba przeprowadzonych pogadanek 1
Liczba uczestników 30
Liczba prac pisemnych/plastycznych 7
Wnioski, ocena zadania, uwagi………………………………………………………………………………
W dniu 3 marca 2017 w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 7 odbyła się pogadanka nt. roli świetlicy pod hasłem „ Świetlica uczy, bawi i wychowuje”. Prowadząca pogadankę pani Monika Baran, aby wprowadzić dzieci w tematykę zajęć przygotowała krzyżówkę, której hasłem była oczywiście „świetlica ”. Rozdała dzieciom kolorowe serduszka, a na środku brystolu napisała hasło krzyżówki. Zadaniem dzieci było napisanie:, Z czym kojarzy Ci się świetlica? W ten oto sposób powstał piękny kolorowy plakat, na którym widnieją pozytywne skojarzenia z naszą świetlicą.
Następny zadaniem dzieci było odczytanie i pogrupowanie zasad obowiązujących w świetlicy. Do tego zadania potrzebne były czerwona i zielona kartka oraz zasady świetlicowe spisane na małych karteczkach. Uczestnicy pogadanki bardzo dobrze poradzili sobie z tym zadaniem. Znają i stosują się do zasad obowiązujących w świetlicy.
Kolejnym zadaniem świetliczaków było pogrupowanie różnych zajęć prowadzonych w świetlicy zgodnie z hasłem naszej pogadanki , a mianowicie „ Uczyć, bawić, wychowywać”. Do tego zadania przygotowane zostały duże szablony papieru z umieszczonymi na nich trzema kolorowymi chmurkami w odpowiednich kolorach( niebieski- nauka, czerwony- zabawa i żółty- zachowanie) oraz koperty z aktywnościami dzieci. Zadanie polegało na pogrupowaniu aktywności oraz uzasadnieniu swojego wyboru.
Miłym akcentem na zakończenie był wspólny taniec do utworu „ Boogie woogie”.
To, w jaki sposób dzieci lubią spędzać czas w świetlicy ukazują prace plastyczne.
Realizacja tego zadania uzmysłowiła dzieciom jak ważnym miejscem w szkole jest świetlica. To tu budują się pozytywne relacje z rówieśnikami, można aktywnie spędzić wolny czas po lekcjach w szkole, odrobić zadanie domowe czy pogłębić swoje wiadomości na różne tematy. Świetlica to taki „ drugi dom” naszych podopiecznych.
Zadanie 8
Zorganizowanie przez pracowników świetlicy szkolnej dnia wspólnego czytania pod nazwą Czytanie łączy pokolenia. Szkoła może zaprosić rodziców i dziadków do wspólnego czytania wybranych pozycji
z dostosowaniem do wieku uczniów. Ocena na podstawie prac plastycznych/zdjęć przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
Liczba zaproszonych gości 3
Liczba uczestników 28
Liczba prac plastycznych/zdjęć7
Opis realizacji zadania, ocena efektów, wnioski
W świetlicy szkolnej zostały przeprowadzone zajęcia otwarte dla rodziców i dziadków pod hasłem „ Czytanie łączy pokolenia ”. Tego dnia rodzice oraz dziadkowie brali czynny udział w realizacji zadania 8. Ogólnopolskiego konkursu „ Baw się i ucz! Świetlica szkolna przyjazna uczniowi”. Przybyli goście pełni zaangażowania, polecając ciekawą literaturę, propagowali szerzenie czytelnictwa u dzieci. Czytali ulubione lektury ze swojego dzieciństwa, bądź ulubione pozycje z biblioteczki swoich wnuków. Młodzi słuchacze w skupieniu i ciszy przeżywali historie bohaterów czytanych książek. Bardzo byli ciekawi jak kiedyś wyglądały książki i czy zawierały one dużo kolorowych obrazków?
Każdemu z przybyłych gości dzieci pięknie podziękowały za poświęcony im czas i miłą rozmowę.
Dzień wspólnego czytania nie był jedynym takim przedsięwzięciem zorganizowanym w naszej świetlicy. W każdy poniedziałek odbywają się zajęcia czytelnicze, podczas których wychowawcy zapoznają dzieci z wieloma pozycjami z literatury dziecięcej. Są to bardzo lubiane zajęcia przez świetliczaków, ponieważ wiedzą oni ile pozytywnych efektów daje czytanie książek.
.
Zadanie 9
Przygotowanie przez pracowników świetlicy szkolnej opinii na temat pracy z uczniem zdolnym oraz z uczniem mającym trudności w nauce. Ocena na podstawie pisemnych opinii przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
Sprawozdanie, wnioski, ocena zadania, uwagi.
Dziecko o specjalnych potrzebach edukacyjnych, będące uczniem zdolnym lub uczniem mającym trudności w nauce, wymaga szczególnie (specjalnie) zindywidualizowanej organizacji pracy dydaktyczno-wychowawczej, zarówno w oddziale klasowym, jak i świetlicy szkolnej, czy kółkach zainteresowania.
Świetlica szkolna jest miejscem, nie tylko skupiającym uczniów w procesie dydaktycznym, czy wychowawczym, ale również, a może przede wszystkim w złożonym procesie socjalizacji. Uczniowie w różnym wieku, z różnych oddziałów klasowych, z różnymi umiejętnościami, możliwościami oraz potrzebami skupiają się w jednym miejscu, aby wspólnie odpocząć, bawić się, uczestniczyć w proponowanych zajęciach, uczyć się, przygotowywać do kolejnych lekcji, czy konkursów. Od wychowawcy wymaga to dobrej organizacji pracy tak, aby każde dziecko „odnalazło” coś dla siebie; znajomości środowiska uczniowskiego oraz specyficznej wiedzy na temat poszczególnych uczniów, która umożliwia indywidualizację pracy poprzez dobór odpowiednich metod i środków.
Uczeń zdolny w świetlicy to uczeń, który posiada ponadprzeciętną wiedzę oraz szczególne umiejętności jej zdobywania. Takie dziecko będzie szybciej dokonywało procesów myślowych i adekwatnie szybko skończy powierzone mu zadanie, często chętniej będzie zabierało głos. Uczeń zdolny poprzez swoje specyficzne umiejętności umysłowe jest, zatem w stanie szybciej, dokładniej przyswoić wiedzę, zrozumieć ją, ocenić wartość informacji. Nauczyciel natomiast powinien odpowiednio przygotować środki pracy, aby uczeń zdolny odczuł satysfakcję z brania udziału w zajęciach, zabawie. Będą to: dodatkowe karty pracy z odpowiednio ustawionym poziomem trudności; pomoc takiemu uczniowi w przygotowaniu się do konkursu; zaproszenie do współudziału w prowadzeniu zajęć, np. opowiadanie historii na dany temat, przeprowadzenie eksperymentu; stwarzanie możliwości pracy w grupie, gdzie uczniowie wzajemnie się wspierają, pomagają sobie. Stosowanie grupowej formy pracy uczniów, gdy jest wśród nich uczeń zdolny, stanowi filar pracy z takim dzieckiem, nie tylko w świetlicy szkolnej. Spora część uczniów zdolnych wykazuje trudności w relacjach z grupą rówieśniczą to znaczy, że dzieci te niechętnie lub gorzej nawiązują relacje z kolegami, chętniej natomiast przebywają w towarzystwie osób dorosłych. Wynika to z różnic umiejętności umysłowych i poziomu wiedzy pomiędzy uczniem zdolnym a przeciętnym. Mogą pojawiać się frustracje i stany napięcia emocjonalnego związane z brakiem zbyt dostatecznej uwagi otoczenia na potrzeby emocjonalne dziecka zdolnego, które niejednokrotnie schodzą na dalszy plan działania (częściej zauważa i pochwala się intelekt dziecka, niż mówi o jego emocjach). Dzieci te bywają bardziej krnąbrne, dążą - nierzadko nadmiernie emocjonalnie - do uzyskania głosu na forum lub uznania wyższości ich racji. Stąd w pracy z dzieckiem zdolnym w świetlicy szkolnej należy i kładzie się nacisk na sferę funkcjonowania emocjonalnego i społecznego ucznia. Dlatego uczeń jest zachęcany do pełnienia funkcji „opiekuna”, lidera grupy, który ma za zadanie pomóc słabszym uczniom, ze zwróceniem szczególnej uwagi na życzliwość wobec kolegów; do wspólnych zabaw w kącikach zainteresowań. Ponad to z uczniem zdolnym prowadzi się liczne rozmowy umożliwiające mu nazywanie trudnych dla niego emocji oraz wspólne poszukiwanie sposobów radzenia sobie z nimi. Nie bez znaczenia, w tego rodzaju pracy, jest kontakt z rodziną dziecka, czy innymi pracownikami szkoły w celu ujednolicenia i zindywidualizowania działań wychowawco-dydaktycznych, umożliwiających harmonijny rozwój emocjonalny i społeczny ucznia zdolnego.
Dziecko z trudnościami w nauce jest również wyzwaniem dla nauczyciela świetlicy, jednak specyfikę tej pracy wyznaczają właściwie wszystkie obszary funkcjonowania dziecka w okresie szkolnym, czyli sfera umysłowa, emocjonalna i społeczna. U dziecka, które charakteryzuje się trudnościami w nauce, procesy umysłowe będą przebiegały wolniej z ograniczeniami. Uczeń taki może słabo kojarzyć, z trudnością wyciągać wnioski, słabiej postrzegać, mieć zawężoną pamięć, co za tym idzie - poziom wiedzy i wyniki w nauce będą adekwatnie niskie. Taka sytuacja ucznia słabego jest powodem częstych frustracji rodzących u niego lęk i strach przed zadaniami, jakie stawia się na jego edukacyjnej ścieżce. W świetlicy nauczyciel może i powinien pomóc takiemu uczniowi w przezwyciężaniu trudności i ograniczeń. Poprzez indywidualną formę pracy, w trakcie, której stosując np.: metody konkretno-obrazowe wyjaśnia uczniowi sposób rozwiązania i rozumienie problemu; stosuje pytania naprowadzające; zmniejsza ilość zadań tak, aby uczeń mógł odnieść sukces; stosuje wzmocnienia pozytywne, dla podkreślenia sukcesu ucznia i wzrostu jego poczucia wartości, wiary we własne możliwości. Istotnym jest dostrzec także mocne strony ucznia, może to być np. talent plastyczny, życzliwość i koleżeńskość i wykorzystanie ich do podniesienia atrakcyjności ucznia w oczach grupy, która da mu poczucie akceptacji i bezpieczeństwa, co jednocześnie zharmonizuje rozwój emocjonalny dziecka. Wszelkie zabawy ruchowe, integrujące grupę sprzyjają wyładowaniu negatywnych emocji ucznia, nagromadzonych w trakcie wypełniania obowiązków szkolnych, sprawiają, że uczeń nie tylko może odreagować stres, ale także poczuć ulgę, swobodę, integrację z grupa koleżeńską, nawiązać współpracę w grupie koleżeńskiej, które najłatwiej rozbudzić właśnie poprzez wspólne zabawy proponowane i odpowiednio moderowane przez nauczyciela świetlicy.
Reasumując praca w świetlicy szkolnej z dziećmi wymagającymi szczególnych form zindywidualizowanej pracy. Musi być poparta współpracą z rodziną i innymi pracownikami szkoły, tak, aby zdobyć istotne informacje ułatwiające stosowanie różnorodnych metod i form, których celem jest holistyczny, harmonijny rozwój ucznia. Ważne jest, aby stworzyć w świetlicy przyjazną atmosferę, popartą respektowaniem zasad, wzajemnym szacunkiem i życzliwością, która służy budowaniu pozytywnych relacji pomiędzy rówieśnikami i uczniami, a nauczycielem.
Zadanie 10
Zorganizowanie, w ramach tygodnia Polska Złota Jesień, ogólnoszkolnego konkursu na przygotowanie opowiadań/zdjęć/prac plastycznych pt. Jesienny spacer dla uczniów, gdzie wygranego wyłonią uczniowie poprzez głosowanie. Ocena na podstawie zdjęć/prac plastycznych oraz zestawienia głosów, przesłanych do jury konkursu.
Wykonanie:
Szczegółowy opis zadania i jego realizacji, liczba uczestników, zdjęć/prac plastycznych, efekty.
W październiku 2016 r w naszej szkole został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem „ Jesienny spacer ”. Technika wykonywania prac była dowolna. Uczniowie przygotowywali prace w domowym zaciszu i oddawali wychowawcom. Do konkursu zostało zgłoszonych 35 prac. Wszystkie zostały zebrane i powieszone w szkolnym holu.
Cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów jak i nauczycieli. Świetliczki również oglądały prace i oddawały swoje głosy na pracę, która im się najbardziej podobała. Udział w głosowaniu brały 32 osoby. Każdy mógł oddać jeden głos. Koordynator konkursu podliczył głosy i nagrodził laureatów.
MIEJSCE I
Hanna Bułeczka - 1a (4 głosy)
Beniamin Wełna - 2a ( 4 głosy)
Szymon Cyron - 3a ( 4 głosy)
MIEJCSE II
Kacper Raczak - 1a ( 3 głosy)
Julia Langheinig - 2a (3 głosy)
Mateusz Dolski - 2b ( 3 głosy)
MIEJSCE III
Julia Cholewińska - 1a (2 głosy)
Sebastian Szuber - 3a ( 2 głosy)
Amelia Ćwik - 3c ( 2 głosy)
WYRÓŻNIENIA
Victoria Krzemińska - 1a (1 głos)
Jessica Berdyn - 1c (1 głos)
Karolina Łuczyszyn - 1c(1 głos)
Dominik Ziewacz- 2a(1 głos)
Zuzanna Gazur - 2d(1 głos)
mgr Monika Baran mgr Jarosław Przybył
organizator konkursu Dyrektor szkoły